Co to jest Holter
Badanie holterowskie to zapis EKG, który wykonuje się w trackie normalnej aktywności fizycznej. Jednak nie w placówce medycznej podczas krótkiego seansu, ale przez okres dwudziestu czterech godzin, kiedy to urządzenie jest podłączone do pacjenta.
Zatem niezbędne jest przymocowanie holtera, w taki sposób, aby utrzymał się na skórze przez całą dobę. Z tego względu konieczne jest odtłuszczenie skóry w miejscach przylegania elektrod, czyli w okolicach piersi oraz serca.
Natomiast elektrody podłącza się do miniaturowego aparatu za pomocą przewodów. Holter wygląda podobnie do telefonu komórkowego, dlatego też jego noszenie nie wymaga dużego poświęcenia.
Włożony w etui i umieszczony na specjalnym pasku mocowanym wokół talii, nie powinien sprawiać żadnego problemu. Tak przygotowane urządzenie jest gotowe do pracy, po uruchomieniu zaczyna monitorować czynność elektryczną serca.
Pacjent prowadzi normalny tryb życia, wykonując wszelkie czynności. Z tą tylko różnicą, że podczas jakiś gwałtownych ruchów, dużego wysiłku, czy napływu emocji, konieczne jest zapisanie ich wystąpienia z podaniem dokładnej godziny.
Holter jest bardzo ważnym badaniem, które jest nie tylko podstawą profilaktyki osób z ryzykiem ze strony układu krążenia. Ale także służy do weryfikacji prowadzonego leczenia, sprawdzenia stadium choroby, jej postępowania, czy też remisji.
Jest także jedyną metodą sprawdzenia zaburzeń serca występujących tylko i wyłącznie w nocy, sprawdza się u pacjentów z syndromem białego fartucha, a także w przypadku innych sytuacji, w których EKG spoczynkowe nie przynosi efektu.