Niektóre materiały czy tworzywa są powszechnie stosowane w różnych okolicznościach i spełniają szereg odmiennych funkcji w zależności od okoliczności. Bez wątpienia folie nie są w tym względzie złym przykładem – można wręcz powiedzieć, że z racji na ekologiczne uwarunkowania folii w naszym życiu jest wręcz zbyt wiele. Trzeba jednak brać pod uwagę również typowo ekonomiczne realia. Faktem jest, że na przykład szeroko rozumiane foliowe opakowania są tanie i łatwe w produkcji. Co za tym idzie wytwórcy rozmaitych produktów z chęcią po nie sięgają. Choć polityka segregacji odpadów jest dość powszechna, to przetwarzanie ogromnych ilości sztucznych tworzyw okazuje się w praktyce dużym problemem i działania te coraz mniej się opłacają. Plastikowe folie są używane między innymi do wytwarzania najprostszych w formie opakowań zakupowych – mowa o popularnych foliówkach.
Kiedyś było ich w codziennym obrocie zdecydowanie więcej, jednakże aktualnie są one w wyraźnym odwrocie. Zgodnie z wprowadzanymi w wielu państwach regulacjami za każdą torebkę czy torbę z folii należy dodatkowo płacić, co siłą rzeczy zniechęca do sięgania po nie, a niektóre sklepy z nich rezygnują. W ich miejsce pojawiają się płatne torby papierowe czy też wykonane z folii, ale grubsze i dedykowane do wielokrotnego użytku. Takie rozwiązanie sprawia, że zakupowe opakowanie powstałe z folii będzie znacznie dłużej w użytku, a co za tym idzie dopiero za jakiś czas trafi do puli odpadów, z którymi trzeba będzie „coś” zrobić. Folia jest w praktyce używana do naprawdę różnych celów i nie zniknie ot tak! Używania folii nie da się wyeliminować całkowicie, choć część podmiotów gospodarczych dąży do tego. Przykładem mogą być firmy produkujące odzież czy elektronikę użytkową. Opakowania fabryczne coraz częściej są wytwarzane z papieru i tektury, w tym również powstałych z recyklingu.
Niektóre plastikowe opakowania także są wyraźnie oznaczone jako powstałe z materiałów pozyskanych z przetwarzania odpadów, co bez wątpienia należy uznać za przyjazne środowisku. Okazuje się przy tym, że cena takich opakowań może być często zdecydowanie niższa niż tych z tworzyw sztucznych, co przyczynia się do obniżenia cen oferowanych produktów. Bez wątpienia folie jeszcze długo nie znikną z naszego życia. Wciąż wykorzystuje się je do wytwarzania opakowań oraz innych przedmiotów. Specjalnie wykonane warianty folii wspierają szeroko pojęte zagadnienia logistyczne – mowa tutaj chociażby o pakowaniu przesyłek. Folie typu stretch czy bąbelkowe sprawdzają się doskonale jako materiał zabezpieczający towary przed uszkodzeniem – znów daje o sobie znać ich niska cena i lekkość. Oczywiście w ramach takiej aktywności również pojawia się szereg alternatyw, jak papier 3D czy biodegradowalne granulki, które także skutecznie wypełniają puste przestrzenie w kartonach i kopertach sprawdzą się też jako zabezpieczenie opakowania świąteczne.
Nadal jednak zakres zastosowań dla folii jest nad wyraz szeroki i wiele wskazuje na to, że trzeba będzie z nią funkcjonować.